|
|
|
|
|
|
En Çok Okunan Yazılar
 
Son Eklenen Yazılar

- YÖNETİCİ OLMAK YA DA OLMAMAK (107 kez okundu)

- HEDİYE (395 kez okundu)

- Sİ Sİ YAPMAK NE Kİ? (376 kez okundu)

- NE DESEK BOŞ (369 kez okundu)

- ANLAŞILIR VE NET OL (378 kez okundu)

- GÜNAYDIN (364 kez okundu)

- BİR DAKİKA (361 kez okundu)

- NASİHAT‪ (443 kez okundu)

- KAYBEDİLEN ZAMAN MI? (345 kez okundu)

- ZEKA KARTI (360 kez okundu)

MUTLULUĞUN FORMÜLÜNÜ BULDUM II


‪#‎atevfikceritoglu‬ ‪#‎yaşamrehberi‬ ‪#‎yaşamkoçu‬
 
Siz hiç yaş tahtaya da basmak istemezsiniz? Her şeyi önceden bileceksiniz? Her işe sonunu bilerek başlayacaksınız? Bu mümkün mü? Bugüne kadar becerebildiniz mi? Bir iki örnek? Şimdi aklınıza gelmiyor mu? Mekanik veya elektronik aldığınız yeni bir aletin en çok üç yıl garantisi var. Bizim garanti süremiz ne sizce?
Sürekli bir adil düzen peşindesiniz. Değil mi? Anneniz bunu yapmamalıydı? Kardeşinizi kayırıyor değil mi? Patron da hiç adil değil? Ocak ayı, hazır zamlarda açıklandı? Ahmet'e yüzde kaç zam yapmış. Size? Fark çok mu? Acaba performansınızla ilgili bir sorun mu var? Size taktı mı? Tarih hocası gibi mi? Patron taktıysa atar işten. Siz neye taktınız işyerinde? Geçen senenin ilk altı ayı en büyük satışı siz yaptınız. İlk altı ayı unuttular tabii,  son altı ay satışlar ne oldu diye sordular? Özel sektörde dün yok galiba. Dün, referans alınacak bir değermiş. Aslında geçmiş, gelecek değil klişesi değil mi? Süreklilik, verimlilik, kârlılıktan söz ettiler demek? Haklılar galiba? İş dünyası hep aynı?
Herkesin bu hayatta size borcu var diyorsunuz? Tahsil ediniz o zaman. Nasıl mı? Gidip konuşunuz. Borcunuzu ödeyin diyeceksiniz? Kızıyor musunuz? Kendinize mi? Sürekli yazıyorsunuz. Farkında mısınız?  Sizin yazdığınız senaryoda çevrenizde kim varsa mesela annenize, patrona, Ahmet'e biçtiğiniz rollerden hiç birinin haberi yok. Onlar kendi senaryosunda oynuyor. Siz de kendi senaryonuzda. Farkında mısınız? 
Dün kar başladı. Hava berbat. Uçağınız altı saat rötar yaptı demek? Tüm aksilikler sizi mi buluyor? Kar bütün yurda yağıyor. Aylarca kapalı köy yolları var.  Rötar yapan uçakta boş yer var mıydı? Yoktu demek. Kimse vazgeçmedi ne gitmekten ne de dönmekten değil mi? Sadece sizin uçakta mı gecikme vardı? Hayır mı? Havaalanında yüzlerce insan vardı. 
Kimse kontrol edemiyor değil mi yaşamının tümünü. Uçak bileti alınca o şehre anında ışınlanamıyor insan henüz.
 
DEVAM EDECEK

 
Telif Hakkı © TevfikCeritoglu.com