|
|
|
|
|
|
En Çok Okunan Yazılar

- BAŞARILI TEZGAHTAR (16885 kez okundu)

- YÖNETİCİ VE LİDER KOÇLUĞU NEDİR? NE DEĞİLDİR? (8247 kez okundu)

- ÇÖLDE GÖLGE NİÇİN KURULDU? (6702 kez okundu)

- İBRİKÇİ BAŞI (3887 kez okundu)

- KREDİ KARTIM! (3813 kez okundu)

- İŞ YAŞAMINDA YAZIM DİLİ (3803 kez okundu)

- HADİ TAKIM OLALIM! (3798 kez okundu)

- TÜRKÇE KONUŞALIM MI? (3735 kez okundu)

- ÖSYS SINAVI ve GÖKKUŞAĞI BALON (3671 kez okundu)

- ROBİN HOOD VE BİR DOST (3355 kez okundu)

 
Son Eklenen Yazılar

- KOŞULSUZ SEVMEK (152 kez okundu)

- YILBAŞI ve HEDİYE (532 kez okundu)

- HADİ TAKIM OLALIM (542 kez okundu)

- YÖNETİCİ OLMAK YA DA OLMAMAK (689 kez okundu)

- HEDİYE (1021 kez okundu)

- Sİ Sİ YAPMAK NE Kİ? (984 kez okundu)

- BİR DAKİKA (981 kez okundu)

- ANLAŞILIR VE NET OL (873 kez okundu)

- NE DESEK BOŞ (979 kez okundu)

- NASİHAT‪ (1200 kez okundu)

HADİ TAKIM OLALIM!


"Dünyanın en iyi eğitim görmüş, motivasyonu en yüksek insanlarını işe alın ve işe yaramaz bir sistemin içine yerleştirin. Göreceksiniz, her seferinde kazanan sistem olacaktır."
Geary Rummler

Amerikan savaş filmlerinden biriydi. Dünyayı kurtarıyorum ayağı ile geri bırakılmış ülkelerin en kahraman süpermen Amerikalıları, yüksek dağın bir yamacında bir şatoda Nazilerin esir aldığı bilim adamını bir operasyonla kurtaracaklardı. Bir albay, beş kişilik bir takım kuracaktı. Sarp ve dik kayaların denize indiği bu dağın tepesindeki  şatoya deniz yolu ile geldiklerinde kapıyı açacak bir 
Kübalı dalgıç, kaçarken düşmanı şaşırtmak için yerleştirdiği bombaları ateşleyecek bir Rus bomba uzmanı, bir Çinli yakın dövüş ustası, attığını vuran kabına sığmayan isyankâr nişancı, Afrikalı bir mahkûm ve takımın lideri de Albay (annesi İngiliz, babası İtalyan.) olacaktı.

 

Lider yönetici deyince hep filmdeki Amerikalı Albay aklıma gelir. Albay,  eğitim sırasında her bir askerin görev tanımını en ince noktasına varıncaya kadar defalarca anlattı. Seçmiş olduğu askerlerine yukarıda saydığım temel görevleri dışında dayanıklılık, süreklilik ve odaklanma eğitimleri verdi. Albay, asi ve isyankâr nişancıya bu takımda tek lider olacağını yapılan bir bilek güreşinde gösterdi.Bir takımda iki lider olursa çöplükte sabah olmazdı. Albay, takımı oluşturan bireylere karşı eşit uzaklıkta değildi. ABD de demokrasi vardı. Albay’da yoktu. Adaletle eşitliği, eşitlikle iyi niyeti birbirine karıştırmıyordu. Baba adamdı Albay. Albay, takımına eylem sonrasında sahip olacakları maddi kazanç (para, kariyer) dışında eylem öncesi sevgi, saygı, arkadaşlık duygularını da pekiştirmeye çalışıyordu.

Takım olmanın en önemli koşullarından biri takım ruhuna sahip olmasıdır.

Yabancı ortaklı bir şirkette yıllık genel değerlendirme toplantısında genel müdür, patronlara satış ekibini şikayet etmiş, hedeflere ulaşmama nedeni olarak kişisel yetersizlikten söz etmişti.Kısa bir süre içinde satış müdürü istifa etti, arkasından  tüm satış ekibi şirketten ayrıldı. Şirketten ayrılan satış ekibinin önemli üç adamı ortak iş kurdu. Yıllar sonra yabancı ortaklı şirket yerinde sayarken istifa eden ekibin kurdukları şirket büyüdü. Yabancı ortaklı şirket bu süre içinde üç genel müdür değiştirdi. Şirketlerde, kurumlarda, futbol takımlarında  lider yönetici ve takım olmak çok önemlidir.

Filmde Albay, takım ruhunu, yarattığı güven ortamında sağladı. Kurum kültürünü de aşıladı. Kübalı, Afrikalı, Çinli, Rus ve  İngiliz anne İtalyan babadan olma Amerikalı albayın oluşturduğu takımda sinerji mükemmeldi. Her şey Amerika’nın özgürlüğü ve Dünya'nın geleceği içindi. Hedefleri ortaktı.  

İş akışına gelince dalgıçın deniz altı mağarasından girip şatonun kapısını açması, bomba uzmanın zamanlaması ile birlikte nişancının nöbetçileri etkisiz hale getirmesi ve yakın dövüşçü ile albayın bilim adamının odasına ulaşması için gereken süre defalarca çalışılmıştı. 

Albay eğitim boyunca takımla aynı koğuşta yattı. Aynı yemekleri yedi.
Albay takımı kurarken bir askerin diğerinin görevini yapabilecek zeka ve beceriye sahip olmasına özen göstermişti. Filmin bir sahnesinde yaralanan bomba uzmanın işini nişancı tamamlamıştı.  
Albay eylem planını anlatırken can kulağıyla dinleyen takımına sorular soruyordu. Güçlü sorular. Beyin fırtınası yaptıkları sahneler ilginçti. Albayın bilgisi ve özgüveni dikkatimi çekmişti. Koltuğundan olma korkusundan uzak, yaratıcı özelliği olan bir lider yöneticiydi. Takımın diğer üyeleri de akıllarına gelen tüm fikirleri korkmadan paylaşıyordu.
Olasılıklar defalarca yapılan toplantılarda konuşuldu.
Bir danışanım fabrikasında yaklaşık beş yıl boyunca birlikte çalıştığı elemanını işten çıkartmak zorunda kalmıştı. Canı sıkkındı. Üretim sorumlusu olan bu eleman, satış ekibi ile iletişim kuramamış.Üretim ve satış arasında güvensizlik başlamış. İç çekişme yüzünden müşteri memnuniyeti unutulmuş, üretim hataları başlamış. Büyük bir siparişin tesliminde yaşanan şikayet yüzünden üretim sorumlusunu işten çıkartmak zorunda kalmış. Şirketin ortak hedefinde takım olunamamıştı.


İyi bir takım kurmak istiyor musunuz? İyi bir  lider yöneticiyle işe başlayabilirsiniz. Egosunu dışarıda tutmayı öğrenmiş, adaletin eşitlik olmadığını bilen, mantığı ile duygularını yönetebilen, kaynak yönetiminin ne anlama geldiğini öğrenmiş bir lider yönetici size iyi bir takım kuracaktır.


 
AHMET TEVFİK CERİTOĞLU

 
Telif Hakkı © TevfikCeritoglu.com