|
|
|
|
|
|
En Çok Okunan Yazılar

- BAŞARILI TEZGAHTAR (15397 kez okundu)

- YÖNETİCİ VE LİDER KOÇLUĞU NEDİR? NE DEĞİLDİR? (7658 kez okundu)

- ÇÖLDE GÖLGE NİÇİN KURULDU? (6184 kez okundu)

- İBRİKÇİ BAŞI (3413 kez okundu)

- TÜRKÇE KONUŞALIM MI? (3222 kez okundu)

- ÖSYS SINAVI ve GÖKKUŞAĞI BALON (3219 kez okundu)

- KREDİ KARTIM! (3207 kez okundu)

- İŞ YAŞAMINDA YAZIM DİLİ (3136 kez okundu)

- HADİ TAKIM OLALIM! (3063 kez okundu)

- ROBİN HOOD VE BİR DOST (2880 kez okundu)

 
Son Eklenen Yazılar

- YILBAŞI ve HEDİYE (149 kez okundu)

- HADİ TAKIM OLALIM (154 kez okundu)

- YÖNETİCİ OLMAK YA DA OLMAMAK (288 kez okundu)

- Sİ Sİ YAPMAK NE Kİ? (553 kez okundu)

- HEDİYE (576 kez okundu)

- NE DESEK BOŞ (557 kez okundu)

- NASİHAT‪ (659 kez okundu)

- KAYBEDİLEN ZAMAN MI? (514 kez okundu)

- GÜNAYDIN (563 kez okundu)

- BİR DAKİKA (547 kez okundu)

İBRİKÇİ BAŞI


Rahmetli babam Erdoğan Ceritoğlu(1940-1993) anlatmıştı:

Adamın biri büyük abdestine çok sıkışmış neredeyse altına yapacak. Bir umumi tuvalet ararken görmüş bir umumhane koşturmuş,.. O zamanlar musluklardan su yok, su dolu ibrikler kapı önüne dizilirmiş, bizim ki kapmış birini tam içeri girecek bir ses "hop hemşerim nereye" can havli dönmüş altına yaptı yapacak "tuvalete be adam" demiş. "O elindeki ne demiş" bizim ki ıkınsa altına yapacak. Çaresiz cevap vermiş "ibrik" . "İbrikte; ne renk" demiş diğer adam. Bizim ki la havle" maviiiii" ."Olmadı, olmadı...Bırak şimdi o mavi ibriği, kırmızı olanı al. Bizim ki bitap bırakmış maviyi almış kırmızı ibriği...İşini bitirmiş rahatlamış mütebessim bir yüzle çıkmış dışarı görevliye sormuş." Niye kırmızı ibrik her ikisi de tahretlenmek için değil mi? Görevli gülümsemiş"  benim, ibrikçi başı olduğum nasıl anlaşılacak" demiş.
Kısadan hisse mi? Geçende park ettiğim aracımdan tam ineceğim bir kahya şimdi ki adı "vale" olacak bir zat bitti yanımda..."Abi ne yaptın" dedi. "Park ettim" dedim Trafik canıma yetmiş tiyatroya da geç kalıyorum. Telaşlıyım. "Olmadı be abi öyle yan değil dik park edeceksin." Kaldırım valesinin emirleri ile tekrar araca binip istediği gibi park ettim. Haracını da verdim.Eee düzenin adamı... Avrupa'da bir tane göremedim.
Yaşamda çokkkk ibrikçi başları, valeler var. Yerli yersiz densizce yaşama müdahale eden insanlar…
Şirketlerde, özellikle işimizin düştüğü özel ve kamu alanlarında, aile içinde, lokantalarda, parkta fotoğraf çekerken, yolda yürürken bile…
Tesadüfler sonucunda uydurulmuş bir makama hasbelkader ibrikçi başı olmuş kişiler yüksek sorumluluk anlayışı ile mi yoksa “hop burada biz ne oluyoruz” demek için mi?

Her salataya maydanoz… Olur, olmaz burunlarını sokar üstelik iş de öğretirler. Hele bazıları vardır, kendinin var olduğunu size eziyet ederek kanıtlar. Çözüme ortak gözükür sonuca değil seyirciye oynayan futbolcu gibi ya başındaki amire ya da direk patrona oynayan koşulsuz sadık ibrikçi başları...

İbrikçi başları makamın gereklerine bilgi açısından yetersiz kaldıkça icraatları ile değil sizin yaptıklarınızı karalayarak var olma yolunu da seçerler. Her ne kadar foyaları ortaya çıksa da size ve çalıştığı yere zarar verseler de yalakalıklarından olsa gerek patronları tarafından hoş görülür.
Ne yazık ki ibrikçi başları Türkiye'nin vaz geçilmez birer oyuncularıdır. Seçme şansımızın olmadığı koşullarda istemesek de onlarla yaşamak zorunda kalırız.

Dünya ibrikçi başlarının boynuzları üzerinde dönüyorsa daha çok çaresizliğimize canımız sıkılacaktır.

 

AHMET TEVFİK CERİTOĞLU 


 
Telif Hakkı © TevfikCeritoglu.com